STAROVEKÉ DEDINKY - Apulia

Apulia

POPIS DESTINÁCIE

Staroveké dedinky v Apulii sú slávne ich stavbami Trulli , budovy v tvare kužeľa. Trulli sú obzvlášť rozšírené v údolí Itria, v Murge ale najmä v dedinke Alberobello, ktoré sa stalo v roku 1996 svetovým dedičstvom UNESCO. Daľším symbolom Apulie je Castel del Monte, pevnosť z 13 st. nedaleko mestečka Andria, ktorá je tiež zahrnutá na zozname UNESCO, ako i svätyňa San Michele Arcangelo, pútnicke miesto v provincii Foggia. Malebné historické dediny ako je Locorotondo a Martina Franca, kde starodávne náboženské tradície stále žijú nedotknuté. Ostuni, ktoré je nazývané i „Biele mesto“, pretože jeho historické centrum je úplne celé vymalované bielym vápnom.

ČO OCHUTNAŤ

Apulská kuchyňa je založená na jednoduchých surovinách. Najznámejším jedlom sú domáce cestoviny Orechiette s listami brokolice. Typickým jedlom je i Tiella, pripravuje sa z ryže, zemiakov, mušlí, cibule a paradajok. Špecialitou sú i mušle „alla Tarantina“, ochutené paradajkovou omáčkou alebo varená chobotnica „alla Pinata“ v hlinenej nádobe s cibuľou, paradajkami a bylinkami, typické jedlo pre oblasť Salento. Pasticiotto Leccese plnené krémom je typickým dezertom pre oblasť Salento. Pokiaľ ide o streetfood treba určite opomenúť focacciu v Bari v mnohých variáciách alebo vyprážané Panzerotto plnené paradajkami a mozzarellou. Apulia je tiež krajinou uznávaných vín, medzi najznámejšie značky patria Primitivodi Mnaduri, Negroamaro, Salice Salentino a Castel del Monte Aglianico.

Mamička Apulia
MAMME ITALIANE - APULIA Angela De Luca Služby: prezentácia prípravy stredomorských jedál a starodávnych receptov miestnej kuchyne a ich odovzdanie zahraničným turistom a budúcim generáciám. Mamička na youtube >>

MESTÁ V REGIÓNE