STAROVEKÉ DEDINKY - Bazilikáta

Bazilikáta

POPIS DESTINÁCIE

Matera, mesto kameňov, je jedinečným miestom spolu s početnými jaskynnými kostolmi, ktoré sa stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Archaická architektúra bez dizajnu, na základe ktorej vzniklo skutočné monumentálne dielo a vdaka ktorej sa toto mesto stalo lákadlom pre miliony návštevníkov z celého sveta. Melfi veľmi zaujímavé miesto vo vnútrozemí Bazilikáty v blízkosti vyhasnutej sopky Monte Vulture má pozoruhodnú historiu. Hrad Melfi a celé miesto preslávil najobľúbenejší vládca regionu Federic II., ktorý si tu založil svoj dvor. Po korunovácii v roku 1220 napísal ústavu Melfi, ktorá sa stala základom písomného práva Sicílie a celého južného Talianska až do roku 1819. Dnes je hrad domovom múzea s regionálnymi artefaktami. Dedinka Sassi vytesaná do tvrdej skaly, len ťažko prestavíte ako mohla byť v minulosti obývaná. Kedže Sassi sa podobá na niekdajšie bydlia v okolí Jeruzalema , využili túto skutočnosť filmári už v roku 164, kedy tu Pier Paolo Pasolini natočil film Evanjelium podľa sv. Matúša, dnes je známa hlavne kvôli filmu Mela Gibsona z roku 2004 “ Umučenie Krista “.

ČO OCHUTNAŤ

Na základe tradícií si miestny obyvateľia často pochutnávajú na jedlách z jahňacieho mäsa, ako je napríklad Cazmarr a Cutturiddi alebo bravčová klobása Lucanica. Daľšiou kráľovskou pochúťkou je zelenina, ktorú pripravujú v kombinácii s pikantnými papričkami. Vynikajúce vegetariánske jedlo je “ Erbe alla Lucana “, ktorú pripravujú z olivového oleja, cibule, baklažánov, paprikou, paradajkami, cesnakom , bazalkou a petržlenovou vňaťou.

Mamička Bazilikáta
MAMME ITALIANE - BAZILIKÁTA
MENO Služby: prezentácia prípravy stredomorských jedál a starodávnych receptov miestnej kuchyne a ich odovzdanie zahraničným turistom a budúcim generáciám.