UMELECKÉ MESTÁ - Apulia

Apulia

POPIS DESTINÁCIE

Lecce je barokové mesto šperkárskeho umenia, je skutočným múzeom zdobeným mimoriadnymi umeleckými dielami a pamiatkami. Mestečko Castel del Monte postavil Federico II di Svevia v 13.storočí. Je svetovo preslávené svojím osobitným osemhranným plánom a je najnavštevovanejším pamiatkou v regióne. Bari je jedno z najdôležitejších centier pravoslávskej cirkvi , najcennejšou časťou Bari je staré mesto. V jeho úzkych uličkách okúsite atmosféru starého Talianska s bielymi fasádami, farebnými okenicami a živou atmosférou.

ČO OCHUTNAŤ

Apulská kuchyňa je založená na jednoduchých surovinách. Najznámejším jedlom sú domáce cestoviny Orechiette s listami brokolice. Typickým jedlom je i Tiella, pripravuje sa z ryže, zemiakov, mušlí, cibule a paradajok. Špecialitou sú i mušle „alla Tarantina“, ochutené paradajkovou omáčkou alebo varená chobotnica „alla Pinata“ v hlinenej nádobe s cibuľou, paradajkami a bylinkami, typické jedlo pre oblasť Salento. Pasticiotto Leccese plnené krémom je typickým dezertom pre oblasť Salento. Pokiaľ ide o streetfood treba určite opomenúť focacciu v Bari v mnohých variáciách alebo vyprážané Panzerotto plnené paradajkami a mozzarellou. Apulia je tiež krajinou uznávaných vín, medzi najznámejšie značky patria Primitivodi Mnaduri, Negroamaro, Salice Salentino a Castel del Monte Aglianico.

Mamička Apulia
MAMME ITALIANE - APULIA Angela De Luca Služby: prezentácia prípravy stredomorských jedál a starodávnych receptov miestnej kuchyne a ich odovzdanie zahraničným turistom a budúcim generáciám. Mamička na youtube >>

MESTÁ V REGIÓNE