UMELECKÉ MESTÁ - Veneto

Veneto

POPIS DESTINÁCIE

Benátky , hlavné mesto regióna, ktoré je prvým mesto v Taliansku a medzi prvými v Európe v počte návštevníkov . Dôvody návštevy regiónu Veneto, nie len pre jeho pozíciu na vode spolu so svojou lagúnou svetového dedičstva Unesco, ale i pre svoj obrovský umelecký a historický poklad. Benátky nie sú jediným mestom vo Venete , ktoré patrí do svetového dedičstva UNESCO. Medzi chránené miesta patrí aj mesto Verona s arénou, jej sugestívnym historickým centrom a domom Julie, spojené s udalosťami Shakespearovho Romea a Julie, vily Andrea Palladio, botanická záhrada v Padove, najstaršia univerzitná záhrada na svete (siahajúca až do roku 1545), pohorie Dolomity, kde sa nachádza najväčšia lyžiarska oblasť na svete a posledná v poradí vinárska oblasť Prosecco. Výnimočným zážitkom je účasť na koncerte alebo na opernej šou v aréne vo Verone v spojení s dôležitým operným festivalom, ktorý sa koná počas letnej sezóny. Znalci vína môžu objaviť mnoho vínnych trás (šestnásť v celom regióne), od Valpolicella po Euganei, od Prosecco, Piave až po Bardolino.

ČO OCHUTNAŤ

Kuchyňa , ktorá vďaka Benátkam ako prvá privítala arómy a prísady z celého sveta, ako napríklad kukurica, cukor a ryža. Štyri základné ingrediencie benátskej kuchyne: ryža, polenta, fazuľa a treska, pripravené v nespočetnom množstve variácií v rôznych oblastiach regiónu a kombinované s veľkým počtom zeleniny, ako napríklad Radicchio Rosso di Treviso, Radicchio Variegato di Castelfranco, špargľa alebo cibuľa. Ako predjedlo je výborná „Fegato alla Veneziana“, je to teľacia pečeň a cibuľou. Veľmi chutná je i fazuľová polievka s cestovinami. Medzi hlavné jedlá patria benátske slimáky varené s cesnakom a petržlenovou vňaťkou, somár dusený na víne a zelenine podávaný s polentou. Veľmí obľúbené dezerty sú obľúbené Tiramisú, dezert Pinza, pripraveného zo sušeného ovocia a grappy, Fregolotta, suché pečivo s mandľami a vianočná bábovka Pandoro. Medzí najznámejšie vína tohot regionu patria Merlot, Cabernet, Merlot Grigio, Prosecco Valdobbiabene.

Mamička Veneto
MAMME ITALIANE - VENETO Veronika Bugar Služby: prezentácia prípravy stredomorských jedál a starodávnych receptov miestnej kuchyne a ich odovzdanie zahraničným turistom a budúcim generáciám.
MESTÁ V REGIÓNE